Mnoho žien zažije počas života oboje – radosť aj obavy z meškajúcej menštruácie. Nech ste v ktorejkoľvek životnej etape, oneskorená perióda má spoločného menovateľa – neistotu. Premýšľate, počítate, testujete, čakáte…a stresujete. Negatívny tehotenský test a očakávaná menštruácia stále nikde? Čo teraz? Ide o planý poplach, poruchu menštruačného cyklu alebo o splnenú túžbu snažilky?
Prečítajte si o najčastejších príčinách meškajúcej menštruácie a alternatívnych spôsoboch podpory a harmonizácie menštruačného cyklu. Pre obnovu jeho prirodzenej rovnováhy je vhodná úprava životného štýlu v kombinácii s podpornými prostriedkami. Ponúka ich sama príroda, často na odľahlých miestach planéty, napríklad v ďalekej Amazónii, ale našťastie sú pre vás dostupné aj napriek veľkej vzdialenosti. Zoznámte sa s prírodnými pomocníkmi vášho nepredvídateľného cyklu.
OBSAH
- Najčastejšie príčiny meškajúcej menštruácie
- Meškajúca menštruácia a negatívny test
- Domáce rady na meškajúcu menštruáciu
- Biely výtok pri meškaní menštruácie
- Meškanie menštruácie a bolesti v podbrušku
- Kedy navštíviť lekára?
Najčastejšie príčiny meškajúcej menštruácie
1. Tehotenstvo
Najpravdepodobnejšia príčina je na prvom mieste, ale je veľa prípadov, kedy meškajúca menštruácia neznamená tehotenstvo. Či sa vám to páči, alebo nie.
2. Hormonálna nerovnováha
Kolísanie hladín ženských hormónov estrogénu a progesterónu môže spôsobiť vynechanie alebo meškanie. Táto nerovnovnáha je spravidla dôsledkom nižšie popísaných príčin meškajúcej menštruácie. Okrem ženských pohlavných hormónov môžu byť na vine aj hormóny štítnej žľazy.
3. Užívanie liekov a hormonálnej antikoncepcie
Niektoré lieky dokážu spôsobiť meškanie periódy, patria k nim aj viaceré typy hormonálnej antikoncepcie (vnútromaternicové telieska, injekcie). Užívanie antikoncepčných tabletiek môže u niektorých žien spôsobiť meškanie alebo vynechanie krvácania ako bežný vedľajší účinok. Prečítajte si príbalový leták ak užívate akýkoľvek nový liek.
4. Nadmerná fyzická záťaž
Ovuláciu môže zastaviť aj neprimerané fyzické vypätie. Ak niet ovulácie, nedostaví sa ani menštruácia. Prehnané cvičenie a nedostatočný kalorický príjem je pre váš cyklus rovnako nevhodná kombinácia ako život bez pohybu.
5. Stres a psychické faktory
Je dokázané, že aj krátkodobý stres – či už emočný, nutričný alebo fyzický – môže ovplyvniť menštruačný cyklus. Vedie totiž k zvýšenému uvoľňovaniu hormónu kortizolu, ktorý narúša produkciu iných hormónov, nevyhnutných pre ovuláciu. Výsledkom môže byť meškajúca menštruácia.
6. Zmena telesnej hmotnosti
Najmä, ak je drastická a náhla. Vynechanie krvácania, prípadne jeho pozastavenie na isté obdobie je časté u žien s nízkou telesnou hmotnosťou a s poruchami stravovania. Pritom nemusí ísť o diagnostikovanú bulímiu alebo anorexiu. Zároveň patrí k sprievodným prejavom obezity. Obezita sama o sebe spôsobuje hormonálne zmeny, ktoré môžu vyústiť do meškajúcej menštruácie.
7. Menopauza a prechodné obdobie
U žien nad 40 rokov môže meškanie alebo vynechanie menštruácie súvisieť s prirodzeným poklesom estrogénu a začiatkom konca obdobia plodnosti. Tzv. perimenopauza, teda prechodné obdobie pred samotnou menopauzou, môže nastať aj pred dovŕšením štyridsiatky. Sprevádzajú ho prirodzené hormonálne zmeny vedúce k ukončeniu menštruácie.
8. Iné zdravotné príčiny
Patria k nim gynekologické ochorenia, ako sú zápaly maternice, endometrióza, syndróm polycystických vaječníkov, nádory alebo zrasty, a tiež chronické ochorenia (cukrovka, celiakia, poruchy štítnej žľazy).
Meškajúca menštruácia a negatívny test
Opakovaný tehotenský test ukazuje jednu čiarku. Možno úľava, možno sklamanie, ale čo robiť v prípade, ak nie ste tehotná, a napriek tomu nemáte menštruáciu? Ak mešká krátkodobo, skúste úpravu životného štýlu – eliminujte stres (napríklad pomocou účinnej aromaterapie), zabezpečte si dostatok spánku, vyváženú stravu a primeranú fyzickú aktivitu. Vyskúšajte silu tradičných prírodných pomocníkov.
Koľko dní menštruácia mešká a čo to môže znamenať?
-
2 dni – normálne,
-
5 dní – normálne, ak ste to prehnali s intenzitou cvičenia alebo inej fyzickej aktivity, prípadne ak sa nachádzate v mimoriadne stresujúcom období,
-
6 dní – normálne, v prípade dlhšieho menštruačného cyklu (ak obvykle trvá 30–31 dní),
-
7 dní – okrem tehotenstva môže byť opäť na vine intenzívny tréning alebo nadmerný stres, ale aj zmena klimatických podmienok (cestovanie, dovolenka),
-
10 dní – užívanie alebo vysadenie antikoncepcie, tehotenstvo,
-
14 dní – ak je tehotenský test negatívny, môže to signalizovať gynekologickú poruchu (napr. myóm maternice) alebo endokrinné poruchy (znížená alebo zvýšená funkcia štítnej žľazy),
-
21 dní – tehotenský test je stále negatívny – endokrinné a gynekologické poruchy, obezita,
-
2 mesiace a viac – dospievanie, tehotenstvo, dojčenie, perimenopauza, menopauza; nefunkčné vaječníky, obezita, nízka hmotnosť.
Nie som tehotná a nemám menštruáciu
Ak meškanie pretrváva, máte ďalšie príznaky (bolesti, nepravidelné krvácanie, výrazné zmeny hmotnosti) alebo ste žena 40 plus s podozrením na perimenopauzu, vyhľadajte lekára. Vynechanie a meškajúca menštruácia bez tehotenstva nie je normálny stav. Ak je pravidelný alebo dlhodobý, vyžaduje si odborné vyšetrenie a adekvátnu liečbu.
Domáce rady na meškajúcu menštruáciu
Mierne meškanie a občasné nepravidelnosti sa dajú ovplyvniť nenáročnými domácimi technikami a prírodnými postupmi. Môžu čiastočne pomôcť s úpravou cyklu a stimuláciou nástupu krvácania, ale iba v prípade, že za meškajúcou menštruáciou sa neskrýva vážnejší zdravotný problém.
Bylinky: alchemilka obyčajná, malinové listy či damiána pravá. K úprave hormonálnej rovnováhy môže prispieť šalvia aj žerucha. Pri poruchách cyklu sa využíva vitex jahňaci, rebríček a žihľava, hormonálnu rovnováhu podporuje aj senovka grécka.
Okrem bylín z našich zemepisných šírok sú vhodné aj cudzokrajné rastliny, napríklad kórejský ženšen alebo exotické dary prírody až z amazonského pralesa. Patrí k nim juhoamerická rastlina Ambrosia peruviana, známa pod názvom Marco. Miestni šamani ju označovali za magickú a v tradičnej juhoamerickej etnomedicíne má pevné miesto pri problémoch so zníženou alebo nepravidelnou menštruáciou.
Potraviny s fytoestrogénmi a vysokým obsahom vitamínu A a C: reč je o sóji, tofu, ľanových semienkach, batátoch. Vhodná je konzumácia ovocia ako je ananás, citrusové plody, jahody, čučoriedky a melón.
Teplé kúpele a sprchy: Teplo uvoľňuje svaly a podporuje prietok krvi v oblasti panvy, čo tiež môže pomôcť spustiť meškajúcu menštruáciu.
Cvičenie a joga: Strečingové cviky a joga uvoľňujú napätie v panvovej oblasti, zlepšujú prekrvenie a môžu stimulovať menštruačné krvácanie
Sex: Sexuálna aktivita v období očakávanej menštruácie je vítaná, najmä ak je spojená s dosiahnutím orgazmu. Spôsobuje sťahy maternice a zvyšuje prekrvenie, čo môže podporiť nástup menštruácie.
Masáže: Jemné masírovanie v brušnej oblasti uvoľní napätie a môže vyvolať začiatok menštruácie.
Relaxačné techniky: Meditácia, hlboké dýchanie a iné metódy zamerané na zníženie a lepšie zvládanie stresu môžu pomôcť normalizovať hormonálnu rovnováhu a podporiť pravidelný cyklus.
Pomocná ruka prírody na meškajúcu menštruáciu
Existuje veľa prírodných alternatív, vhodných na priaznivé ovplyvnenie menštruačného cyklu, a zďaleka to nie sú iba odvary z bylín. Pomáhajú aj výťažky z exotických rastlín, ukrytých v amazonských pralesoch alebo na úbočiach Ánd pokrytých snehom. Miestni liečitelia odpradávna vedeli ako si účinne poradiť s intímnymi problémami.
V hlbinách amazonskej džungle rastie napríklad rastlina Chuchuhuasa, ktorá okrem iných blahodarných účinkov zmierňuje menštruačné bolesti. Svahy Ánd sú domovom aromatickej rastliny Pasuchaca, ktorá sa pestuje v nadmorskej výške 3 000 metrov. Jednou z jej liečivých vlastností je regulácia menštruačného cyklu. Do tretice “zázračná” Canchalagua, po stáročia uctievaná domorodými kultúrami pre mnohé pozoruhodné liečivé vlastnosti, napríklad aj na reguláciu menštruácie, tonizáciu vaječníkov a maternice.
Biely výtok pri meškaní menštruácie
Predmenštruačný výtok je bežný, často býva biely alebo priehľadný a môže byť riedky aj hustejší. Biely výtok pri meškajúcej menštruácii je väčšinou normálny jav, prirodzená reakcia tela na hormonálne zmeny. Je súčasťou prirodzeného cyklu a nemusí znamenať nič znepokojujúce – samozrejme, pokiaľ nie je sprevádzanými ďalšími príznakmi. Spozornite, ak má nezvyčajný zápach, tvarohovitú konzistenciu, iné ako biele sfarbenie a prítomné je svrbenie, pálenie alebo podráždenie. V takom prípade vyhľadajte lekára, môže ísť totiž o príznaky infekcie.
Meškanie menštruácie a bolesti v podbrušku
Mierna bolesť v dolnej časti brucha môže byť v prípade meškajúcej menštruácie normálna, najmä v súvislosti s ovuláciou alebo skorým tehotenstvom. Tzv. ovulačnú bolesť môžu niektoré ženy pociťovať ako diskomfort v oblasti podbruška, niekedy je pichanie a kŕče sprevádzané aj nevoľnosťou a bolesťami krížov. Avšak akákoľvek závažná, silná a pretrvávajúca bolesť si vyžaduje lekárske vyšetrenie na vylúčenie iných príčin. Možné je mimomaternicové tehotenstvo, infekcie alebo gynekologické poruchy (endometrióza, myómy alebo polypy).
AMAZONIKA TIP: Ak patríte k ženám, s ktorými to počas menštruačného cyklu zvykne poriadne zamávať, prečítajte si aj užitočné rady o PMS. Nájdete ich v nedávnom článku v našom blogu.
Kedy navštíviť lekára?
Za normálny menštruačný cyklus sa považuje, taký, kedy žena pravidelne dostáva menštruáciu v intervale 21 až 35 dní. Ak sa to nedeje, treba zistiť dôvod ťažkostí. Môže ísť o poruchu v hormonálnej regulácii, ale aj o vážny zdravotný problém, ktorý odhalí jedine lekár.
Zájdite k nemu, ak:
- menštruácia mešká viac ako 7 až 10 dní a máte negatívny tehotenský test,
- meškanie sa opakuje viackrát alebo trvá dlhšie (viac ako 3 mesiace),
- k meškajúcej menštruácii sa pridajú ďalšie príznaky ako bolesti brucha, hlavy, podbrušku, horúčky, nevoľnosť, výtok z prsníkov alebo iné nezvyčajné symptómy
- máte netypický výtok spojený s ďalšími príznakmi (nezvyčajný zápach, sfarbenie, pociťujete svrbenie, pálenie, podráždenie či bolesť pri pohlavnom styku).
Ako si poradiť s meškajúcou menštruáciou?
Odhaľte peruánske tajomstvo mocných bylín vďaka Amazonike. V jej prémiových produktoch je zúročená múdrosť a stáročia skúseností s prírodnými stimulantmi na podporu zdravia a vitality. Pokiaľ ide o ženské zdravie, v ponuke nájdete celý rad unikátnych prípravkov v rôznych formách – od sypaných bylinných čajov cez výťažky z rastlín v podobe prášku až po klasické výživové doplnky vo forme kapsúl.
POZRIEŤ PRODUKTY NA PORUCHY MENŠTRUAČNÉHO CYKLU
ZDROJE:
https://www.utphysicians.com/how-stress-can-affect-your-menstrual-cycle/
https://www.medicinenet.com/cramps_but_no_period/article.htm