Aká je ideálna hladina cukru v krvi a prečo je dôležitá?

Udržiavať si normálnu hladinu cukru v krvi je dnes dôležitejšie, než kedykoľvek predtým. Ak ste si mysleli, že je to len problém týkajúci sa ľudí s diagnostikovanou cukrovkou, ste na omyle. Hladina cukru vplýva na vašu energiu, náladu, sústredenie, dlhodobé zdravie a mnohí z vás ani netušia, že únava, podráždenosť alebo časté chute na sladké môžu byť signálom, že s ňou niečo nie je v poriadku. Aké sú jej správne hodnoty a čo znamená nízka alebo vysoká hladina cukru v krvi?

 

V tomto článku si spoločne prejdeme všetko podstatné, čo sa o tejto téme oplatí vedieť a poradíme vám, ako dostať a udržať si hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Nezabudneme ani na vzdialené amazónske dary prírody, akým je napríklad zaujímavé ovocie caihua, ktoré môže byť vašim novým spojencom na ceste za rovnováhou.

 

OBSAH ČLÁNKU:

  1. Čo je normálna hladina cukru v krvi?
  2. Značí nízka hladina cukru v krvi problém?
  3. Vysoká hladina cukru v krvi
  4. Premena jednotiek hladiny cukru v krvi
  5. Ako si udržať ideálnu hladinu cukru v krvi?

Čo je normálna hladiny cukru v krvi? 


Normálna hladina cukru v krvi je základným ukazovateľom metabolického zdravia. Glukóza, a teda cukor, je hlavným zdrojom energie pre naše telo. Ako pri všetkom, aj tu platí, že pre správne fungovanie potrebuje mať náš organizmus k dispozícii jeho správnu hladinu. Jednoducho povedané, mať cukru príliš veľa alebo naopak málo, neznačí nič dobré.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by sa koncentrácia glukózy v krvi nalačno mala pohybovať medzi 70 mg/dl (3,9 mmol/l)  a 100 mg/dl (5,6 mmol/l), čo predstavuje hodnotu, ktorú odborníci považujú za ideálnu hladinu cukru v krvi pre zdravého dospelého človeka. Hodnoty pod alebo nad týmito údajmi môžu naznačovať určité nerovnováhy, a práve preto je dôležité vedieť, kde sa vaša hladina nachádza. Pravidelne by vám ju mal odsledovať lekár na preventívnych prehliadkach, no spozornieť i mimo nich by ste mali najmä vtedy, ak sa u vás objavujú príznaky ako únava, slabosť a časté močenie.

Značí nízka hladinu cukru v krvi problém? 


S pojmom vysoký cukor sa stretnete vo svojom okolí pravdepodobne často. Viete ale o tom, že aj málo cukru v krvi môže byť problémom? A to často väčším, než by sa na prvý pohľad zdalo. Nízka hladina cukru v krvi, odborne nazývaná hypoglykémia nastáva vtedy, keď hladina glukózy klesne pod 3,9 mmol/l (70 mg/dl). V tomto prípade sa telo, najmä mozog, ocitá v núdzovom režime. Glukózu, svoj hlavný zdroj energie si totiž nevie uložiť do zásoby a potrebuje ju mať neustále k dispozícii. Ako však tento stav rozpoznať? Medzi prvé príznaky, ktoré môžu byť nenápadné patria:

 

  • potenie,
  • búšenie srdca,
  • točenie hlavy,
  • zmätenosť,
  • rozmazané videnie.

 

Podľa štúdie venovanej sledovaniu hladiny cukru v krvi, si mnohí ľudia príznaky ani nevšimnú, čo môže byť nebezpečné napríklad pri šoférovaní či počas spánku. Hypoglykémia totiž môže viesť k záchvatom alebo strate vedomia. Preto je mimoriadne dôležité hladinu cukru pravidelne kontrolovať a ak užívate lieky na cukrovku, dôsledne sledovať ich účinok. 

Vysoká hladina cukru v krvi. Ako si s ňou poradiť? 

Prečo sa hladina cukru v krvi vymyká norme a stúpa? 

Vysoká hladina cukru v krvi, tzv. hyperglykémia nastáva, keď telo nedokáže glukózu správne spracovávať alebo regulovať. Dôvodov, prečo cukor v krvi stúpa je viacero a netýkajú sa výhradne iba ľudí s cukrovkou. V mnohých prípadoch ide o kombináciu nezdravého životného štýlu, stresu, nedostatku pohybu či nevhodnej stravy s vysokým obsahom cukrov a tukov. Podľa štúdie z NCBI sa výskyt hyperglykémie za posledné dve desaťročia dramaticky zvýšil a to najmä v dôsledku rastúcej obezity, zníženia fyzickej aktivity a starnutia populácie. 

Aké má vysoká hladina cukru v krvi účinky na organizmus? 

Hyperglykémia pôsobí na telo pomaly, ale o to zákernejšie. Dlhodobo nekontrolovaná a nezistená vysoká hladina cukru v krvi môže viesť k vážnym komplikáciám, keďže spôsobuje poškodenie ciev a nervov. Čo sa vo vašom tele bude diať, ak si s prijatým cukrom nebude vedieť rady a ako by ste tento problém mohli rozpoznať? Medzi najčastejšie prejavy patria smäd, časté močenie, sucho v ústach, únava a rozmazané videnie. V pokročilejších štádiách sa môže vyskytnúť strata hmotnosti, pomalé hojenie rán a časté infekcie. No a v neposlednom rade má kolísanie cukru v krvi vplyv aj na psychiku. Môže ovplyvniť vašu náladu, spôsobiť nadmernú podráždenosť alebo problémy so sústredením.

Ako znížiť hladinu cukru v krvi? 

Čo poviete? Vyššie uvedené informácie neznejú vôbec príjemne, však? V prípade potvrdenia hyperglykémie, vám vhodnú formu liečby nastaví lekár, no dobrá správa je, že vysokú hladinu cukru v krvi možno v niektorých prípadoch znížiť aj prirodzene. Ako na to? Úpravou stravy, pravidelným pohybom a správnym nastavením denného režimu. Dôležité je obmedziť jednoduché cukry, zvýšiť príjem vlákniny a zaradiť do svojho jedálnička potraviny s nízkym glykemickým indexom. Pomôcť vám však môžu aj prírodné doplnky výživy s obsahom tradičných plodov a rastlín z amazonskej oblasti, ktoré podporia vašu snahu získať kontrolu nad vlastným zdravím. 

Premena jednotiek hladiny cukru v krvi 

Zdá sa vám označovanie hladiny cukru v krvi chaotické a nerozumiete mu? Možno ste si už všimli, že niekde sa táto hodnota uvádza v mmol/l a inde v mg/dl. Na prvý pohľad to môže pôsobiť mätúco, no v podstate ide len o rozdielne jednotky používané v rôznych častiach sveta. V praxi sa označenie mmol/l používa zväčša na Slovensku a v Európe, zatiaľ čo v USA a niektorých iných krajinách je zaužívané označenie mg/dl.


Poradíme vám vzorec, podľa ktorého nebude premena jednotiek hladiny cukru v krvi pre vás problém a údaje si budete vedieť jednoducho porovnať. Stačí si zapamätať jednoduchý prepočet 1 mmol/l = 18 mg/dl. Ak máte napríklad hladinu cukru 5 mmol/l, je to približne 90 mg/dl. A naopak, ak si v lekárskej správe nájdete hodnotu 100 mg/dl, zodpovedá to 5,6 mmol/l. Vďaka tomuto prepočtu budete mať vo výsledkoch určite jasno a ľahšie si overíte, či sa vaša hladina cukru v krvi pohybuje v norme.

Ako si udržať ideálnu hladinu cukru v krvi? 

Nemajte obavy, udržiavať si ideálnu hladinu cukru v krvi neznamená hneď držať prísnu diétu alebo sa vzdať všetkého, čo máte radi. Ide skôr o akýsi dlhodobý a správne vyvážený jedálniček. Ako sme už spomínali vyššie, určite vám pomôže aj zodpovedný prístup k zdravému životnému štýlu. Dôležitú úlohu zohráva aj vláknina, ktorá spomaľuje vstrebávanie cukru do krvi, čím zabraňuje prudkým výkyvom jeho hladiny. 

 

Caihua – pomocník z Amazónie na udržanie ideálnej hladiny cukru 

Podporiť ideálnu hladiny cukru v krvi môžete vcelku jednoducho aj prírodnou cestou. Zodpovedným pomocníkom je napríklad caihua. Ak ste o nej ešte nepočuli, dovoľte nám predstaviť vám toto naozaj hodnotné amazonské ovocie známe pod vedeckým názvom Cyclanthera pedata Schardt. Caihua obsahuje vysoké množstvo vlákniny, vitamíny A, C, K a minerály ako vápnik, železo a draslík. Pomáha nielen pri trávení, ale aj pri kontrole hmotnosti a znižovaní oxidačného stresu. No a práve jej schopnosť podporovať udržanie normálnej hladiny cukru v krvi z nej robí silného spojenca v každodennej starostlivosti o zdravie. 

caihua 

Domorodé kultúry ju po stáročia používajú ako prírodný prostriedok na podporu zníženia hladiny krvného cukru, očistu ciev a celkovú rovnováhu organizmu. Dobrou správou je, že ju môžete nájsť aj v našich končinách a to vo forme kapsúl alebo prášku. Je len na vás, ktorú formu si vyberiete.

 

Dnešný uponáhľaný život prináša množstvo výziev, ktoré môžu hladinu glukózy rozkolísať. Nezáleží na tom, či práve riešite vysokú alebo nízku hladinu cukru v krvi, chcete predísť jej výkyvom alebo len podporiť svoje zdravie. Vďaka poznaniu, zodpovedným životným voľbám ale aj prírodným pomocníkom, sa dá udržať hladina cukru v krvi v norme aj bez drastických obmedzení. Jeden z týchto darov prírody, ovocie caihua, vám spolu so vzdialeným svetom amazónie prinášame prostredníctvom nášho e-shopu.

 

DOPLNKY NA ÚPRAVU HLADINY CUKRU V KRVI

 


ZDROJE: 

https://www.who.int/data/gho/indicator-metadata-registry/imr-details/2380

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555976/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430900/



Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz